ĆIRILICA / LATINICA / ENGLESKI / RUSKI

Dušan Bajatović na panelu o energetskoj tranziciji: U Srbiji će ljudi sa prosečnom platom moći da plate račun za energente

Energetska kriza, snabdevanje Srbije prirodnim gasom, cene tog energenta, ali i novi projekti i gasifikacija zemlje bile su glavne teme izlaganja generalnog direktora Srbijagasa Dušana Bajatovića na panelu pod nazivom „Energetska tranzicija-izazovi i perspektive energetskog i transportnog sektora“. Ova stručna sesija održana je u okviru manifestacije „Dani električnih automobila“ koji se u organizaciji Fakuleteta tehničkih nauka, agencije „Ninamedia“ i Radio televizije Srbije u naredna dva dana održavaju u Master centru Novosadskog sajma.

Direktor Bajatović je, obraćajući se prisutnima na ovom skupu, rekao da će gasa biti dovoljno i da su obezbeđene rezerve u podzemnom skladištu u Banatskom Dvoru, kao i u mađarskim skladištima gasa. On se, pritom, osvrnuo i na aktuelne cene gasa na berzama.

-Da smo sve količine gasa uzeli sa berze, mi bi sada morali da prodajemo gas 6 do 9 puta skuplje nego što ga sada prodajemo. Zahvaljujući dogovoru predsednika Aleksandra Vučića i ruskog predsednika Vladimira Putina, mi danas imamo prosečnu cenu na fakturi za ruski gas od 353 evra, u narednom kvartalu cena će biti oko 420 evra, u prvom kvartalu 2023. godine hiljadu kubnih metara koštaće 430 evra, a na kraju grejne sezone, odnosno u drugom kvartalu iduće godine, ukoliko ne bude nekih naftnih šokova, cena će se kretati oko 388 evra. Svu ostalu razliku za dodatne količine koje se nabavljaju po berzanskim cenama, plaća država. Zato se očekuje da i građani i privreda, dakle svi potrošači, pokažu odgovoran odnos i da svi zajedno uštedimo energiju i time utičemo na energetsku sigurnost i bezbednost zemlje u narednim mesecima. Želim ovde da istaknem, da sve ono što će se dešavati ima i socijalnu komponentu, jer će se i gas i struja, a to je odluka naše Vlade, osim toga što ćemo ih nabaviti u dovoljnim količinama, morati da se prodaju po ceni koju će prosečna plata u Srbiji moći da podnese. Ideja je da se ne poveća inflacija, da se zadrže radna mesta i rast brugo društvenog proizvoda, a to uspešno radimo, istakao je direktor Srbijagasa.

On je na panelu govorio i o neophodnosti proširenja naših skladišnih kapaciteta, rekavši da će u toku sledeće godine biti prošireno skladište u Banatskom Dvoru na minimum 650 miliona kubnih metara, a možda i na kompletnih 750 miliona, koliko je planirano projektom proširenja sa ruskim partnerima. Već ove godine, kako je istakao Dušan Bajatović, u tom skladištu je utisnuto 550 miliona. Takođe, govorio je i o izgradnji još jednog skladišta gasa u Srbiji, u Banatskom Itebeju, čiji će kapacitet biti između 800 miliona i 1 milijardu kubika. Istakao je izgradnju „Balkanskog toka“ kao pravca iz kojeg se ne očekuju problemi sa transportom gasa, ali i naveo da se sledeće godine očekuje završetak interkonekcije Niš-Dimitrovgrad-Sofija, koja će nas spojiti sa terminalom u Aleksandropolisu, odakle ćemo dobijati gas iz uljnih škriljaca, pod uslovom da, kako je rekao, Amerikanci mogu toliko da podignu svoju proizvodnju, budući da su i sami veliki potrošači tog goriva.

Direktor Srbijagasa naveo je i sve aktuelne projekte gasifikacije, gasovod od Beograda preko Valjeva do Loznice, zatim pravac od Leskovca do Makedonije, ali i završetak gasifikacije grada Beograda, kao i gasovod od Zlatibora do Nove Varoši i do Novog Pazara i Tutina. On je, na kraju ovog skupa, zaključio da je veoma teško da će Evropa u narednih 5 do 7, a možda i 10 godina, pobeći od ruskog gasa, odnosno da, u skorije vreme, nije moguće supstituisati ruski gas u Evropi.

Novi Sad, 08. septembra 2022. godine                                                    Služba za odnose s javnošću i marketing

Ostale vesti
2022-09-12T09:58:45+02:00
Go to Top